Czym różni się transport LTL i FTL?

transport chłodniczy

Transport drogowy to podstawa funkcjonowania każdego kraju. Ciężko sobie bez niego wyobrazić dobrostan gospodarczy. To oczywiste, ale warto wiedzieć też, jak ważny wpływ ma specjalizacja usług transportowych. Dowiedzmy się o tym więcej, odpowiadając na pytanie, czym się różni transport LTL i FTL?

Transport FTL i LTL

Co to jest transport FTL i LTL?


Większość osób zapewne nie zna w ogóle tych skrótów, więc na początek śpieszymy z szybkim wyjaśnieniem, co one oznaczają, a następnie rozwiniemy bardziej terminy. FTL – całopojazdowy transport i LTL – drobnicowy transport to klasyczny podział.

Ładunki FTL (Full Truck Load) to ładunki wypełniające całą przestrzeń ładunkową takich pojazdów, jak mniejsza i duża ciężarówka, ale też naczepy czy samochód dostawczy.

Ładunki LTL (Less Truck Load) odnoszą się zaś to mniejszych towarów, czyli takich de facto, które nie wypełniają całej przestrzeni ładunkowej. 

FTL i LTL – poznajmy więcej szczegółów

Dowiedzieliśmy się już podstawowych informacji na temat transportu FTL i LTL, ale to dopiero wstęp do bardziej szczegółowego opisania ich specyfik. Zacznijmy od transportu FTL, który, jak już wiemy, pozwala na wynajęcie maksymalnej przestrzeni ładunkowej, mówiąc w skrócie – pojazd do wyłącznej dyspozycji. Taki jest na przykład transport chłodnia, dość specyficzny ze względu na warunki, w jakich przewożony jest towar. Warto jednakże wiedzieć, że w ten sposób przewożone są nie tylko fizycznie duże ładunki, ponieważ korzystają z niego też firmy i osoby chcące bardzo szybko dostarczyć konkretne przedmioty. 

W tym celu też ustala się trasę przejazdu – dokładnie wedle tego, co oczekuje zleceniodawca. Transport LTL polega na tym, że przestrzeń dostępna w samochodzie dzielona jest pomiędzy różnych nadawców. To oznacza, że płacą oni tylko za transport swoich towarów. To zapewnia większe oszczędności. To również zdecydowanie lepsze rozwiązania w przypadku mniejszych ładunków. 

Widzimy już różnice między obiema formami transportu. Powinniśmy jeszcze dodać, że jeśli chodzi o LTL, to przewoźnik potrzebuje trochę więcej czasu, żeby mógł zapełnić całą przestrzeń ładunkową. Potrzebny jest tu dobry plan i koordynacja realizacji zamówień, zwłaszcza że towary odbiera się od różnych klientów. A nawet jak obsługiwany jest ten sam klient, to często jego towary mogą znajdować się w kilku miejscach. 

Szukasz firmy transportowej?

Transportujemy towary we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Specjalizujemy się w transporcie chłodniczym.

Jesteśmy dla Ciebie! Zamów transport, a my dostarczamy Twoje towary pod wskazany adres!

Wybieramy firmę transportową – jakiej marce warto zaufać?

Nie ulega wątpliwości, że od wyboru firmy transportowej zależy wiele, szczególnie to, że nasze towary zostaną odpowiednio przewiezione z punktu A do punktu B. Z tego względu musimy zaufać sprawdzonemu partnerowi –  marce Transglob (https://pl-transglob.eu/). To firma transportowo-spedycyjna z ogromnym doświadczeniem, bo realizuje zlecenia transportowe już od 2002 roku. Lata na rynku pozwoliły dokładnie poznać specyfikę przewozów, zarówno gdy mowa o transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. Firma obsługuje i transportuje towary we wszystkich krajach Unii Europejskiej, specjalizuje się w transporcie chłodniczym. Posiadana flota to samochody marki VOLVO o standardach EURO 5 i EURO 6. Dodatkowo oferowany jest wynajem powierzchni magazynowej w Bielsku-Białej.

Powiązane artykuły

Nie zwalniamy tempa – nowa naczepa chłodnicza w Pl-Transglob

Pomarańcza, oliwki, wino i …MY – PL-Transglob na linii Polska-Grecja

Przyjemne z pożytecznym – PL-TRANSGLOB integruje się na szkoleniu wyjazdowym