Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem pracy w firmie transportowej?

praca w firmie transportowej

Szeroko pojęta branża logistyczna to sektor gospodarki, który na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rozwija się w Polsce szczególnie dynamicznie. Taki stan rzeczy oznacza, że zapotrzebowanie na specjalistów TSL (Transport, Spedycja, Logistyczna) dynamicznie wzrasta. Z drugiej jednak strony warto pamiętać – jeszcze przed podjęciem pracy w firmie transportowej – o kilku istotnych kwestiach. Do jakich zagadnień trzeba szczególnie przykładać znaczenie? Nie wymienimy wszystkich z nich, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań w danym przedsiębiorstwie. Możemy jednak przytoczyć przynajmniej kilka z nich. 

Praca w firmie – co jest ważne?

Jak wygląda praca w firmie transportowej?

Praca w firmie transportowej – szczególnie, jeśli mowa jest o stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego – to szansa na dobre lub nawet bardzo dobre zarobki. Na portalu e100.eu możemy znaleźć informację, że średnie wynagrodzenie netto polskiego kierowcy zawodowego wyniosło w 2021 roku nieco ponad siedem tysięcy złotych – dane te pochodzą z raportu „Transport drogowy w Polsce 2021+”. Jeśli dodamy do tego fakt, że zapotrzebowanie na kierowców zawodowych znacznie przewyższa liczbę kierowców posiadających ważne uprawnienia, okazuje się, że szanse na sowitą pensję znacznie wzrastają.

Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze drugą stronę medalu. Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: praca w firmie transportowej wymaga wielu wyrzeczeń. Nieprzypadkowo dość niewiele osób decyduje się na karierę w tej branży. Do największych wad pracy na stanowisku kierowcy zalicza się m.in.:

-długi czas pracy, który znacznie przekracza standardowe 160 godzin i oznacza gotowość do pracy w godzinach popołudniowych, nocnych oraz w weekendy,
-zwiększone ryzyko chorób kręgosłupa, które mogą wynikać z wielogodzinnego siedzenia przed kierownicą

Praca na stanowisku kierowcy a wymogi formalne

Abstrahując od takich kwestii, trzeba pamiętać również o wymogach formalnych.

Prawo jazdy kat. C/C+E

Jak powszechnie wiadomo, w przypadku kierowcy zawodowego konieczne jest posiadanie ważnego prawa jazdy kategorii C (samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony) lub kategorii C+E (zespół pojazdów, który jest już złożony z pojazdu, dla którego należy posiadać prawo jazdy kat. C, oraz przyczepy/ciągnika rolniczego).

Oprócz tego w przypadku przewozu materiałów niebezpiecznych konieczne jest posiadanie uprawnień ADR.

Praca w firmie transportowej to nie tylko stanowisko kierowcy zawodowego

Jak widać, podjęcie pracy w firmie transportowej nie jest niczym prostym, a osiągnięcie sukcesu wymaga wielu wyrzeczeń. Z drugiej jednak strony można wówczas liczyć na wysokie zarobki – jedynie wąskie grono specjalistów może liczyć na pensje tak atrakcyjne, jak ma to miejsce w przypadku kierowców międzynarodowych TIR. Ponadto, trzeba pamiętać, że firma transportowa to nie tylko kierowcy, ale także:

  • magazynierzy – pracownicy na tych stanowiskach zajmują się sortowaniem oraz układaniem towarów. Na tym stanowisku, oprócz dobrej sprawności fizycznej, wymagane jest posiadanie uprawnień na wózki widłowe,
  • spedytorzy – zadaniem spedytora jest koordynacja przewozu towarów. Od spedytorów wymaga się znajomości prawa przewozowego oraz bazy kontaktów z potencjalnymi kontrahentami,
  • planerzy – zadania specjalistów na tym stanowisku to m.in. organizacja pracy kierowców. Dobry planer powinien bardzo dobrze znać narzędzia analityczne (w tym np. Microsoft Excel) oraz regulacje prawne w zakresie czasu pracy kierowców.

Oznacza to, że ciekawego zatrudnienia w firmach transportowych mogą poszukiwać specjaliści z tak różnorodnych dziedzin, jak np. techniczne szkoły branżowe, ekonomia, logistyka czy zarządzanie.

Szukasz firmy transportowej?

Transportujemy towary we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Specjalizujemy się w transporcie chłodniczym.

Jesteśmy dla Ciebie! Zamów transport, a my dostarczamy Twoje towary pod wskazany adres!

Wynajem magazynu Bielsko i nie tylko. Oferta firmy Transglob.

Jedną z firm, w których można znaleźć na wyżej opisanych stanowiskach, jest przedsiębiorstwo logistyczne Transglob. W ofercie firmy można znaleźć takie usługi jak na przykład transport chłodnia czy wynajem powierzchni magazynowej Bielsko.

Powiązane artykuły

Nie zwalniamy tempa – nowa naczepa chłodnicza w Pl-Transglob

Pomarańcza, oliwki, wino i …MY – PL-Transglob na linii Polska-Grecja

Przyjemne z pożytecznym – PL-TRANSGLOB integruje się na szkoleniu wyjazdowym