Transport w UE a transport międzynarodowy – ważne aspekty dla firmy transportowej

transport do ue

Przystąpienie Polski do UE otworzyło wiele możliwości zarówno przed osobami fizycznymi jak też przed firmami. Znacznie ułatwione stało się nie tylko przemieszczanie pomiędzy krajami należącymi do wspólnoty, ale również realizowanie usług na terenie UE. Do dziedzin, które bardzo dynamicznie się rozwijają, należą między innymi usługi transportowe. Jednakże ich realizowanie wymaga posiadania pewnej wiedzy, przede wszystkim dotyczącej obowiązujących przepisów. Ponadto należy również odróżnić pojęcie transportu wewnątrzwspólnotowego od transportu międzynarodowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o obowiązujące przepisy.

Transport wewnątrz UE i transport międzynarodowy

Transport wewnątrzwspólnotowy, jak sama nazwa pozwala się domyślić, obejmuje usługi transportowe realizowane na terenie UE. Może obejmować wiele państw, jednak ważne jest, aby wszystkie były członkami UE. Jeśli jednak usługa transportowa realizowana jest do państw, które nie są członkami UE, wówczas mówi się o transporcie międzynarodowym. Należy również pamiętać, że jeśli usługa transportu jest wykonywana wyłącznie na terenie konkretnego kraju UE, jednak usługodawca, czyli firma transportowa ma siedzibę w innym kraju, wówczas również mówi się o transporcie wewnątrzwspólnotowym. Prawidłowe określenie rodzaju transportu jest bardzo ważne przede wszystkim ze względów podatkowych.

Jaka stawka VAT dla transportu?

W przypadku gdy mowa o transporcie międzynarodowym, obowiązuje zerowa stawka podatku VAT, oczywiście po spełnieniu przez podatnika warunków, wskazanych w odpowiednich przepisach. Chodzi tutaj przede wszystkim o posiadanie stosownych dokumentów, potwierdzających przede wszystkim trasę transportu, która jest zgodna z określeniami dotyczącymi transportu międzynarodowego.

Gdy chodzi zaś o stawki podatku VAT w odniesieniu do transportu wewnątrzwspólnotowego, to co do zasady za kraj, w którym należy rozliczyć usługę przyjmuje się kraj usługobiorcy. Jednak od tej zasady jest kilka wyjątków.

Jeśli bowiem usługobiorcą jest osoba fizyczna, wówczas taka transakcja podlega opodatkowaniu w kraju siedziby firmy realizującej usługę. Dobrym przykładem tutaj mogą być usługi przeprowadzkowe. Klienci mieszający w innych krajach UE zlecają przewóz swoich rzeczy z Polski na wskazany adres. Wówczas, z racji tego, że są osobami fizycznymi, firma przewożąca musi rozliczyć transakcję w swoim kraju. Ponadto, jeśli usługa polega na przewozie towarów na terenie innych krajów UE, wówczas krajem właściwym do odprowadzenia podatku jest ten, w którym transport jest rozpoczynany.

Co ciekawe, transport wewnątrzwspólnotowy może być realizowany na terenie jednego kraju, nawet tego, w którym siedzibę ma firma transportowa. Istotne jest to, dla kogo i na jakich warunkach jest ona dokonywana. Firmy, zajmujące się realizacja usług transportowych muszą znać odpowiednie przepisy jak również natychmiast reagować na jakiekolwiek ich zmiany.

Rozwój transportu wewnątrz UE i poza jej granicami

Można zauważyć, że usługi transportowe w ostatnim czasie znacząco się rozwinęły. Jeśli chodzi o transport wewnątrz UE, to duże ułatwienie dotyczące procedur czy dokumentacji z pewnością ma na to ogromny wpływ. Można szybciej realizować wszystkie usługi, takie jak transport chłodnia czy transport materiałów, które szybciej się psują. Dzięki uproszczeniu procedur samochód dotrze na miejsce bez problemu. Dlatego nie dziwi fakt, że usługi transportowe, zwłaszcza na terenie UE rozwijają się niezwykle prężnie.

Szukasz firmy transportowej?

Transportujemy towary we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Specjalizujemy się w transporcie chłodniczym.

Jesteśmy dla Ciebie! Zamów transport, a my dostarczamy Twoje towary pod wskazany adres!

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą usług transportowych, realizowanych zgodnie z życzeniami klientów. Nasze samochody zobaczysz na terenie Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Chorwacji i wielu innych krajów UE. Ponadto oferujemy również wynajem powierzchni magazynowej Bielsko, co z pewnością ułatwi logistycznie realizację wielu transportów. Decydując się na wynajem magazynu Bielsko, nasi klienci mogą mieć pewność, że zyskują nie tylko dopasowaną do swoich potrzeb powierzchnię magazynową. Mogą również liczyć na atrakcyjne ceny wynajmu. Indywidualnie podchodzimy do każdego klienta i jego potrzeb. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu w przypadku pytań.

Powiązane artykuły

Nie zwalniamy tempa – nowa naczepa chłodnicza w Pl-Transglob

Pomarańcza, oliwki, wino i …MY – PL-Transglob na linii Polska-Grecja

Przyjemne z pożytecznym – PL-TRANSGLOB integruje się na szkoleniu wyjazdowym